Microchip Technology MASMCG16AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 672 ratings
MASMCG16AE3 main image
Model Number
MASMCG16AE3
Datasheet
MASMCG16AE3 PDF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)