Microchip Technology MASMCG160A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 696 ratings
MASMCG160A main image
Model Number
MASMCG160A
Datasheet
MASMCG160A PDF
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)