Microchip Technology MASMCG13AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 882 ratings
MASMCG13AE3 main image
Model Number
MASMCG13AE3
Datasheet
MASMCG13AE3 PDF
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.7A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)