Microchip Technology MASMCG12AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 646 ratings
MASMCG12AE3 main image
Model Number
MASMCG12AE3
Datasheet
MASMCG12AE3 PDF
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)