Microchip Technology MASMCG120A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 750 ratings
MASMCG120A main image
Model Number
MASMCG120A
Datasheet
MASMCG120A PDF
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)