Microchip Technology MASMCG110AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 693 ratings
MASMCG110AE3 main image
Model Number
MASMCG110AE3
Datasheet
MASMCG110AE3 PDF
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)