Microchip Technology MASMCG10AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 781 ratings
MASMCG10AE3 main image
Model Number
MASMCG10AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MASMCG10AE3 PDF
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMCG
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)