Microchip Technology MASMBJ85AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 715 ratings
MASMBJ85AE3 main image
Model Number
MASMBJ85AE3
Datasheet
MASMBJ85AE3 PDF
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)