Microchip Technology MASMBJ45AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 794 ratings
MASMBJ45AE3 main image
Model Number
MASMBJ45AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MASMBJ45AE3 PDF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBJ
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.3A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)