Microchip Technology MASMBJ40AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 726 ratings
MASMBJ40AE3 main image
Model Number
MASMBJ40AE3
Datasheet
MASMBJ40AE3 PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)