Microchip Technology MASMBJ36A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 807 ratings
MASMBJ36A main image
Model Number
MASMBJ36A
Datasheet
MASMBJ36A PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)