Microchip Technology MASMBG90A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 702 ratings
MASMBG90A main image
Model Number
MASMBG90A
Datasheet
MASMBG90A PDF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)