Microchip Technology MASMBG70A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 808 ratings
MASMBG70A main image
Model Number
MASMBG70A
Datasheet
MASMBG70A PDF
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)