Microchip Technology MASMBG43A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 807 ratings
MASMBG43A main image
Model Number
MASMBG43A
Datasheet
MASMBG43A PDF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)