Microchip Technology MASMBG16A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 648 ratings
MASMBG16A main image
Model Number
MASMBG16A
Datasheet
MASMBG16A PDF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)