Microchip Technology MASMBG160CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 841 ratings
MASMBG160CA main image
Model Number
MASMBG160CA
Datasheet
MASMBG160CA PDF
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)