Microchip Technology MART100KP85CA Bulk sales (1 piece or more)
4.8 874 ratings
MART100KP85CA main image
Model Number
MART100KP85CA
Datasheet
MART100KP85CA PDF
Description
TVS DIODE 85VWM 166VC CASE 5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
166V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)