Microchip Technology MART100KP78CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 634 ratings
MART100KP78CA main image
Model Number
MART100KP78CA
Datasheet
MART100KP78CA PDF
Description
TVS DIODE 78VWM 153VC CASE 5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
153V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)