Microchip Technology MADA3KP33A (500 per Tube Full Tube)
4.9 798 ratings
MADA3KP33A main image
Model Number
MADA3KP33A
Datasheet
MADA3KP33A PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.2A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)