Microchip Technology MADA3KP15CA (500 per Tube Full Tube)
4.9 678 ratings
MADA3KP15CA main image
Model Number
MADA3KP15CA
Datasheet
MADA3KP15CA PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Bidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)