Microchip Technology MADA3KP11CA (500 per Tube Full Tube)
4.9 836 ratings
MADA3KP11CA main image
Model Number
MADA3KP11CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MADA3KP11CA PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
MDA
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)