Microchip Technology MA5KP70A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 741 ratings
MA5KP70A main image
Model Number
MA5KP70A
Datasheet
MA5KP70A PDF
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
44A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)