Microchip Technology MA5KP26A Bulk sales (1 piece or more)
4.6 605 ratings
MA5KP26A main image
Model Number
MA5KP26A
Datasheet
MA5KP26A PDF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)