Microchip Technology MA5KP12A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 686 ratings
MA5KP12A main image
Model Number
MA5KP12A
Datasheet
MA5KP12A PDF
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
251A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)