Microchip Technology MA5KP10A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 717 ratings
MA5KP10A main image
Model Number
MA5KP10A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MA5KP10A PDF
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
294A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)