Microchip Technology MA15KP85A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 658 ratings
MA15KP85A main image
Model Number
MA15KP85A
Datasheet
MA15KP85A PDF
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO204AR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
109A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)