Microchip Technology MA15KP43CA Bulk sales (1 piece or more)
4.6 763 ratings
MA15KP43CA main image
Model Number
MA15KP43CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MA15KP43CA PDF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.7VC DO204AR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
215A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)