Microchip Technology MA15KP40A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 607 ratings
MA15KP40A main image
Model Number
MA15KP40A
Datasheet
MA15KP40A PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 65.8VC DO204AR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
65.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
228A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)