Microchip Technology MA15KP150CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 683 ratings
MA15KP150CA main image
Model Number
MA15KP150CA
Datasheet
MA15KP150CA PDF
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)