Microchip Technology M5KP75AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 802 ratings
M5KP75AE3 main image
Model Number
M5KP75AE3
Datasheet
M5KP75AE3 PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)