Microchip Technology M5KP36CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 688 ratings
M5KP36CA main image
Model Number
M5KP36CA
Datasheet
M5KP36CA PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AR
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)