Microchip Technology M5KP17CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 698 ratings
M5KP17CAE3 main image
Model Number
M5KP17CAE3
Datasheet
M5KP17CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AR
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
181A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)