Microchip Technology M5KP110A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 622 ratings
M5KP110A main image
Model Number
M5KP110A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
M5KP110A PDF
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)