Microchip Technology M15KP90A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 873 ratings
M15KP90A main image
Model Number
M15KP90A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
M15KP90A PDF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AR
In Stock : 58
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)