Microchip Technology M15KP100CA In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 805 ratings
M15KP100CA main image
Model Number
M15KP100CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
M15KP100CA PDF
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AR
In Stock : 186
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)