Microchip Technology LM2575-12BN In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 769 ratings
LM2575-12BN main image
Model Number
LM2575-12BN
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
LM2575-12BN PDF
Description
52KHZ SIMPLE 1A BUCK REGULATOR
In Stock : 637
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
1A
Frequency - Switching
52kHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)