Microchip Technology LC150A/TR (1 Tape & Reel)
4.9 740 ratings
LC150A/TR main image
Model Number
LC150A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
LC150A/TR PDF
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO202AA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)