Microchip Technology JANSP2N5152 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 892 ratings
JANSP2N5152 main image
Model Number
JANSP2N5152
Datasheet
JANSP2N5152 PDF
Description
RH POWER BJT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
Military, MIL-PRF-19500/544
Transistor Type
NPN
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)