Microchip Technology JANSM2N5151 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 685 ratings
JANSM2N5151 main image
Model Number
JANSM2N5151
Datasheet
JANSM2N5151 PDF
Description
RH POWER BJT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
Military, MIL-PRF-19500/545
Transistor Type
PNP
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)