Microchip Technology JANS1N4483CUS Bulk sales (1 piece or more)
4.9 801 ratings
JANS1N4483CUS main image
Model Number
JANS1N4483CUS
Datasheet
JANS1N4483CUS PDF
Description
VOLTAGE REGULATOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
Military, MIL-PRF-19500/406
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
56 V
Tolerance
±2%
Power - Max
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)