Microchip Technology JANKCDD2N5154 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 813 ratings
JANKCDD2N5154 main image
Model Number
JANKCDD2N5154
Datasheet
JANKCDD2N5154 PDF
Description
RH POWER BJT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
Military, MIL-PRF-19500/544
Transistor Type
NPN
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)