Microchip Technology JANKCCP2N5153 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 775 ratings
JANKCCP2N5153 main image
Model Number
JANKCCP2N5153
Datasheet
JANKCCP2N5153 PDF
Description
RH POWER BJT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
Military, MIL-PRF-19500/545
Transistor Type
PNP
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)