Microchip Technology JANKCC2N5151 (1 Tape & Reel)
4.9 744 ratings
JANKCC2N5151 main image
Model Number
JANKCC2N5151
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
JANKCC2N5151 PDF
Description
TRANS PNP 80V 2A TO39
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500/545
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Transistor Type
PNP
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)