Microchip Technology JAN2N5664P Bulk sales (1 piece or more)
4.9 712 ratings
JAN2N5664P main image
Model Number
JAN2N5664P
Datasheet
JAN2N5664P PDF
Description
POWER BJT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
Military, MIL-PRF-19500/455
Transistor Type
NPN
Current - Collector (Ic) (Max)
5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
200 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 300mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max)
200nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
40 @ 1A, 5V
Power - Max
2.5 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)