Microchip Technology JAN2N5154P Bulk sales (1 piece or more)
4.6 838 ratings
JAN2N5154P main image
Model Number
JAN2N5154P
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
JAN2N5154P PDF
Description
POWER BJT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500/544
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Transistor Type
NPN
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)