Microchip Technology JAN2N5153L Bulk sales (1 piece or more)
4.6 684 ratings
JAN2N5153L main image
Model Number
JAN2N5153L
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
JAN2N5153L PDF
Description
TRANS PNP 80V 2A TO5
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500/545
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Transistor Type
PNP
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max
1 W
Frequency - Transition
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)