Microchip Technology JAN1N4483C Bulk sales (1 piece or more)
4.9 818 ratings
JAN1N4483C main image
Model Number
JAN1N4483C
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
JAN1N4483C PDF
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500/406
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
56 V
Tolerance
±2%
Power - Max
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C