Microchip Technology BZV55C43 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 806 ratings
BZV55C43 main image
Model Number
BZV55C43
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
BZV55C43 PDF
Description
DIODE ZENER 43V DO213AA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
43 V
Tolerance
±7%
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C