Microchip Technology BZV55C18 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 897 ratings
BZV55C18 main image
Model Number
BZV55C18
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
BZV55C18 PDF
Description
VOLTAGE REGULATOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
18 V
Tolerance
±6.39%
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C