Microchip Technology ATXMEGA32E5-AUR Bulk sales (1 piece or more)
4.6 680 ratings
ATXMEGA32E5-AUR main image
Model Number
ATXMEGA32E5-AUR
Datasheet
ATXMEGA32E5-AUR PDF
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 32TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
AVR® XMEGA® E5
Packaging
Cut Tape
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
26
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)